FSMVÜ ANASAYFA
SIK SORULAN SORULAR

1) Üniversiteniz kaç yılında kuruldu? Kurucusu Kimdir?

Üniversitemiz 2010 yılında kurulmuştur.

Üniversitemizin Kurucusu:
Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü'dür.

Üniversitemizin Kurucu Vakıfları:


2) Üniversitenizdeki akademik personel sayısı?

FSM Vakıf Üniversitesinde 7 fakülte, 5 enstitü ve 2 meslek yüksekokulunda toplam 243 tam zamanlı, 168 kısmi zamanlı akademik personel bulunmaktadır.

3) Üniversitenizde hangi dillerde eğitim verilmektedir?


4) Üniversitenizin yurtdışındaki okullarla denkliği var mı?

Üniversitemiz YÖK'e bağlı bir üniversite olduğundan uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilerimize aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte İngilizce Diploma Eki düzenlenmektedir.

5) Öğrencilerinizin yurtdışındaki üniversitelerde okuma olanağı bulacağı değişim programına katılma hakkı var mı?

Dünyanın seçkin üniversiteleriyle olan ikili anlaşmaların yanı sıra, öğrencilerimiz Erasmus ve diğer değişim programları ile eğitim hayatlarının bir bölümünü farklı bir ülkede geçirebilecek ve bu sayede farklı kültürleri tanıyarak yeni tecrübeler edinme şansı bulacaklardır.

6) Öğrencilerinize ne tür sosyal ve kültürel etkinlikler sunuyorsunuz?

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Üniversitemizin kültür, spor, sağlık, beslenme, barınma ve sosyal hizmetlerini yürüten idari birimimizdir.

Öğrencilerimizin üniversite yaşamlarının önemli bir parçası da, akademik çalışmalarının yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklerdir. Bu etkinlikler akademik yaşamlarını daha verimli kılmakta olup, özgüven ve kendilerini ifade etme yetilerini geliştirmekte ve üniversitemizin sosyal yaşamı içinde sorumluluk almalarını sağlamaktadır.

Daire başkanlığımız; öğrenci kulüplerinin kurulmasını ve öğrencilerin bu topluluklarda görev alarak bilgi, yetenek ve ilgileri ölçüsünde kişisel potansiyellerini geliştirmelerini ve içinde bulundukları grubun çalışmalarına ve öğrenim gördükleri üniversiteye katkıda bulunmalarını hedeflemektedir.

Üniversitemizde öğrencilerimizin kurduğu kulüplerin çalışmaları ile öğrencilerimiz birbirleriyle kaynaşmakta, kültür, eğlence ve dinlenme ortamlarımızın kalitesi yükselmektedir. Öğrenci topluluklarımız, amaçlarına uygun olarak düzenledikleri, konferans, gezi ve etkinlikler üniversitemizin kültürel yaşamını zenginleştirmektedir.


7) Üniversitenizin yurt imkanı nedir?

Üniversitemize bağlı öğrenci yurdu bulunmamaktadır.

Tercih - Tanıtım ve Kayıt dönemlerinde,  şehir dışından bizi tercih ederek gelen öğrenci adaylarımız için yerleşkelerimize yakın yurtlar ile ilgili gerekli alan çalışması yapılmakta olup,  kurumsal yapımıza uygun yurtlara öğrenci yönlendirmeleri yapılmaktadır.


8) Üniversitenizin burs imkanı var mı?

Üniversitemizde çeşitli koşullar altında burs ve indirim imkânları mevcuttur. Detaylı bilgi ve burs yönergemiz için tıklayınız.


9) Eğitim ücretlerinde yıllık artış neye göre tespit edilmektedir?

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksine (ÜFE) göre belirlenmektedir.

10) Yemek imkanı?

Üniversitemizin tüm yerleşkelerinde öğrencilerimizin faydalanabileceği yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler Temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek, Haliç Yerleşkemizde gıda mühendisinin ve sağlık personelimizin gözetmenliğinde, usta aşçılar tarafından pişirilmekte olup, tüm yerleşkelerimize de buradan servis edilmektedir.  Hazırlanan yemekler, ders günleri öğle vakti öğrencilerimize sunulmaktadır. Kantin hizmetleri ise sabah erken saatte, başlayıp,  derslerin bitiş saatine kadar devam etmektedir.


11) Burslu olarak kazandığım üniversitenizde, bursumun devamı kaç yıldır?

Önlisans programlarımız için 4 yıl, lisans programlarımız için 7 yıldır.

12) Burs hangi durumlarda kesilir?

Öğrenimleri devam ederken disiplin soruşturması sonucu disiplin cezası alan öğrencilerin, YGS/LYS sınavı ile hak edilen bursları hariç, üniversitemiz tarafından verilmiş olan (Tercih Bursu, Akademik Başarı Bursu gibi.) her türlü bursu bir daha verilmemek üzere kesilir.

13) Üniversitenizde Yaz Okulu uygulaması var mıdır? Ücretlendirme nasıl yapılmaktadır?

Üniversitemizde Yaz Okulu uygulaması vardır. Ücretlendirme AKTS başına yapılmaktadır.

FSMVÜ | SIK SORULAN SORULAR
x