Gurur ve Heyecanla Mezunlarımızı Uğurladık

Üniversitemiz 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı mezunlarını, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla onurlandırdıkları muhteşem bir törenle uğurladık.

2010 yılında Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi adıyla kurulan üniversitemiz, 3. mezunlarının mezuniyet törenini, 22 Haziran’da 3500 kişinin katıldığı görkemli bir törenle, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Lisans ve önlisans olmak üzere 740 öğrencimizin mezuniyet sevincini yaşadığı tören, müzik dinletisiyle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, 14 bölümün mezunlarına diplomalarının ve bölüm birincilerine hediyelerinin verilmesiyle devam etti. Üniversitemiz Mütevelli Heyet Başkanı Sayın İsmail Gerçek ve Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman’ın ev sahipliğini yaptıkları törenimize, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendi onur konuğu olarak katıldılar. Törende, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Başkanı ve Başbakanlık Başmüşaviri Prof. Dr. Bekir Karlığa, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, Üniversitemiz Mütevelli Heyet Başkan Vekili Av. Hamza Akbulut, Mütevelli Heyet Üyeleri Ahmet Kökler, Dr. Ahmet Şahin, Aydın Seçkin ve Burhan Ersoy, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Ahmet Akça, Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Ataşehir Kaymakamı, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı, Üniversitemizin akademik ve idari yöneticileri, mensupları, öğrenciler ve aileleri yer aldılar.

“Burada Konuşmak Büyük Mutluluk”

“Bugün, bu kürsüde konuşuyor olmanın bana büyük bir mutluluk verdiğini belirtmek istiyorum.” diyerek söze başlayan üniversitemizin 2015-2016 eğitim –öğretim yılı birincisi, Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü mezunu Suna Erdem, “Ben işçi bir baba, ev hanımı olan bir anne ve beş çocuktan oluşan kocaman bir ailenin ferdiyim. Van’dan İstanbul’a göç ettiğimizde henüz beş yaşındaydım. Ortaokulda, bir lise hayatımın olup olmayacağı belli değilken bile hedeflerim vardı, ben de onlara ulaşmaya kararlıydım. Yıllar geçiyordu ve ben İsra Suresi’nin 13. ayetinde denildiği üzere ‘biz her birinizin kaderini kendi çabasına bağlı kıldık’ düsturunu, yaptığım ve yaşadığım her şeyde görüyordum. O’na güvenip yoluma devam etmek düştü bana ve O da bana bugün üniversitemden mezun olan bütün arkadaşlarım adına sizlere hitap edebilmeyi nasip etti.” dedi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinin kendisi için ilklerin ve değişimlerin başlangıcı olduğunu belirten Erdem, “Sadece eğitim değil, değer verme gayretiyle yola çıkmış üniversitemizde kendimizi hiçbir zaman 4 yıl sonra izi silinecek bir öğrenci gibi hissetmedik. Yepyeni fakat bir o kadar da köklü bir üniversitenin kuruluşuna şahitlik etmenin, onunla birlikte büyümenin güzelliğini yaşadık. Bugün burada mesleklerine ilk adımı atan bütün arkadaşlarım adına siz değerli anne babalarımıza, kardeşlerimize, üniversite hayatının her aşamasında yanımızda olduğunuz, sınavlarda bize dualarınızla destek verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Prof. Dr. Duman, “740 Defa Heyecanlı ve Mutluyuz”

Öğrencilerimize, “Velilerimiz sizler adına bir defa mutlu ve heyecanlı ama biz 740 defa heyecanlıyız ve mutluyuz.” diyerek seslenen Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman, mezuniyetin bir son değil, yeni bir dönemin başlangıcı olmasını ümit ediyorum dedi ve sözlerini sürdürdü; “Değerli anne ve babalar, çocuklarının geleceğini bizlere emanet etmiş insanlar, çocuklarınız artık özelde ülkesine ve milletine, genelde ise tüm insanlığın yararına hizmet üretmek için mesleki bilgilerle donanmış eğitimli kişiler olarak mezun oldular. Aldıkları eğitimle artık onlar da toplumda kendilerine ihtiyaç duyulan alanlarda ve mekânlarda yerlerini alacaklar. Sizlerin gururu ve umudu olmaya devam edecekler.”

Gerçek, “Kıymetli Öğrencilerimizin Yolları Açık Olsun”

Mütevelli Heyet Başkanımız Sayın İsmail Gerçek, “2010 yılında kurulan üniversitemiz bugün 740 öğrencisini mezun ediyor. Üniversitemizin kuruluşunda üzerimizde ne kadar yük olduğunun farkındaydık. Sevgili öğrencilerimiz burada bulundukları süre içerisinde onların hem kendi meslekleriyle ilgili bilgileri hem de insanlığın ortak değerlerini benimsemeleri konusunda gerekli gayreti sarf ettik. Kıymetli öğrencilerimize bundan sonraki hayatlarında mutlu, huzurlu, sağlıklı bir dönem diliyorum, yolları açık olsun.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İdeallerinize Olan Sadakatinizi Asla Kaybetmeyin”

Tebrik ve geleceklerinde de başarılar dileyerek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan,  son ders mahiyetindeki konuşmalarında, “Bugün mezuniyet sevinçlerini paylaştığımız gençlerimiz 18 yılı bulan zorlu bir eğitim sürecini geride bıraktılar. Hangi yoldan giderseniz gidin bundan sonra yeni bir döneme giriyorsunuz. Öğrencilik sıfatının getirdiği koruma kalkanı artık üzerinizden kalkıyor. Ailenizin ve dostlarınızın desteği elbette hep yanınızda olmaya devam edecektir. Ama bundan sonra kendi ayaklarınız üzerinde durmaya, kendi kararlarınızın sonuçlarıyla yüzleşmeye hazır olmanız gerekiyor. Benim sizlerden beklentim, iş hayatınızda ve akademik çalışmalarınızda ülkenize, milletinize, ideallerinize olan sadakatinizi asla kaybetmemenizdir. Kalpsiz bir beden nasıl cesetten ibaretse değerlerinden ve köklerinden kopma pahasına elde edilen kariyer de aynı şekilde anlamsız, soğuk ve ruhsuzdur.” dedi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Örnek Bir Eğitim Kurumu

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesini vakıf mallarının amacına uygun kullanımının bir örneği olarak gördüğünü ifade eden Erdoğan, “Vakıflar Genel Müdürlüğümüz tarafından ecdadımızın bize emanet ettiği 5 ayrı vakfın kuruculuğunda hayata geçirilen Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, 6 yılda örnek bir eğitim kurumu haline geldi. Bugün mezun olan 740 öğrencimiz de üniversitemizin adeta rüştünün ispatıdır.” değerlendirmesini yaptı.

Konuşmalarının ardından, günün anısına, Güzel Sanatlar Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Hüsrev Subaşı’nın hazırladığı besmele yazılı hüsn-i hat tablo Mütevelli Heyet Başkanımız ve Rektörümüz tarafından Sayın Cumhurbaşkanımıza takdim edildi.

Üniversitemiz eğitim yılı birincisi Suna Erdem ise diplomasını ve ödülünü Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın elinden aldı.

Tören, 740 öğrencinin gururla, coşkuyla ve heyecanla keplerini havaya atmasıyla sona erdi.

FSMVÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı © 2017