İnsansız Hava Aracına Üniversitemizden Destek
Parçalarının Üretimine Katkı Sağladığımız Bayraktar Taktik İHA TSK'da Hizmete Girdi

Kale-Baykar iş ortaklığı tarafından tasarlanıp milli imkânlarla geliştirilen, özgün sistemlere sahip ve iç ve dış olmak üzere çok sayıda işlevsel parçası Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde (ALUTEAM) üretilen Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kabul edildi.

Milli tasarım taktik sınıftaki ilk pilotsuz uçak olan Bayraktar, Keşan’da 17-22 Kasım 2014 tarihinde yürütülen kabul faaliyetlerini başarılı bir şekilde tamamladı ve özel testlerden tam not aldı. Toplam 6 uçak ve 2 yer sistemini içeren projede Taktik İHA, kabul testleri sırasında zorlu testlerden başarıyla çıktı. Türk Savunma Sanayi tarihinde ilk kez, %93 gibi yüksek bir yurt içi katma değer oranı sağlayan Bayraktar önümüzdeki günlerde 6’sı opsiyonlu 12 uçak teslimatı daha gerçekleştirilecek.

Bayraktar Taktik İHA, 14 Haziran'da yaptığı test uçuşu sırasında 28 bin feet ile milli hava araçları arasında Türkiye irtifa rekoruna da imza atmıştı. Keşan Askeri Havaalanı’ndaki uçuş testleri kapsamında 24 saat 34 dakikalık uçuş gerçekleştiren Bayraktar Taktik İHA, Türk havacılık tarihindeki en uzun uçuş süresine sahip hava aracı olma ünvanına erişmişti.

Dünyada kendi sınıfında en ileri teknolojik özelliklere sahip olan Bayraktar Taktik İHA’nın elektronik donanım, yazılım sistemleri ve platform tasarımı tamamen milli olarak geliştirildi. Biz de Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ALUTEAM olarak Bayraktar Taktik İHA’ya (BT2) hızlı prototipleme laboratuvarımızda, lazer sinterleme yöntemi ile ürettiğimiz 320 adet işlevsel parça ile destek verdik. Ülkemiz açısından böyle bir başarıya imza atan Baykar Makine ekibini kutluyor, sistemin ülkemizin güvenliği için hayırlı hizmetlere vesile olmasını diliyoruz. 
FSMVÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı © 2017