CRR'de Fetih Etkinlikleri

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi olarak her yıl yaptığımız fetih etkinlikleri kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlediğimiz “Fetih Nesli Olmak ve Fatih” konulu liselerarası şiir yarışmasının ödül töreni ve “İstanbul’un Kültürel Fethi” isimli konferans Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlendi.

İstanbul’un fethinin 563. yıl dönümü dolayısıyla düzenlediğimiz şiir yarışmasında dereceye giren öğrenciler Bedirhan Örkcü (Asiye Ağaoğlu Anadolu Lisesi), Merve Telimen (Güzelyurt Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi) ve Ömer Faruk Tanhan (Bağcılar Ahi Evran Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi) ödüllerini İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Önal ve Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Fahameddin Başar’ın elinden aldı.

Ödül töreninin ardından Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Fahameddin Başar “İstanbul’un Kültürel Fethi” adlı sunumunda Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’da kurduğu ilim merkezlerinden bahsederek Fatih’in İstanbul’u ilmiyle de fethettiğini vurguladı. İstanbul’un fethinin ardından Fatih’in saltanatı boyunca şehri dünyanın ticari ve kültürel başkenti yapmak için çalıştığını ifade eden Başar, fetihten sonra ilk yüksekokulun Ayasofya’nın çevresindeki odalarda kurulduğunun altını çizdi. Fatih’in hazırlattığı vakıfnamede fetih için cihad-ı asgar (küçük cihad), ilmi gelişim için ise cihad-ı ekber (büyük cihad) dediğini belirten Başar, böylece ilme ne kadar değer verdiğini vurguladı. Başar sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul’u ilim ile de fetheden Fatih ve ondan sonra gelen hükümdarlar İstanbul’u yeni eserlerle donatarak bize bu mirası bırakmışlardır. Biz maalesef bu mirası mimari açıdan bozuyoruz.”

 

FSMVÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı © 2017