Neden FSMVÜ İşletme (İngilizce) ?

-   Eğitim dili %100 İngilizce İşletme lisans programı ile İngilizceyi üst düzey kullanma imkânı sunuyoruz.

-   Zengin ve çeşitlendirilmiş seçmeli ders havuzumuz, öğrencilerimizin İşletmenin farklı alanlarında uzmanlaşmasına olanak sağlıyor.

- Akademik ve sektörel deneyime sahip güçlü akademik kadromuzla, dünya standartlarında araştırma ve eğitim hizmeti veriyoruz.

-  Öğrencilerimizin, eğitim faaliyetleri kapsamında ihtiyaç duydukları yerli ve yabancı tüm kaynakları temin eden THY destekli bir kütüphaneye sahibiz.

-  İşletme Lisans bölümünde başarılı olan öğrencilere, fakülte bünyesinde ya da diğer fakültelerde ilgi duydukları bölümler ile çift anadal/yandal yapma imkânı sunuyoruz.

-   Zorunlu staj programları ile öğrencilerimize iş dünyasının ihtiyaçlarını daha iyi anlama ve sektöre hazırlanma imkânı sunuyoruz.

-     Erasmus değişim programları ile yurt dışında öğrenim ve staj imkânı sunuyoruz.

-     En popüler programlama dillerinden olan Python dersi ile E-ticaret sektörü için veri bilimi uygulamaları yetkinliği ve teknogirişimci olma fırsatı kazanacaksınız.

- Akademik Metin Analizi/Akademik Yazım dersleri ile analitik ve yaratıcı düşünme becerilerinizi geliştirip bir araştırma makalesi yazma becerileri kazanacaksınız.

-    Meslek ve iş alanı seçme konusunda öğrencilerimize profesyonel kariyer danışmanlığı hizmeti sunuyoruz.

 

İşletme (İngilizce)

2021-2022 eğitim-öğretim yılında öğrenci kabulüne başlayacak eğitim dili %100 İngilizce olan İşletme bölümümüzde, öğrencilerimiz 1 yıl zorunlu İngilizce hazırlık okulunu tamamlayıp yabancı dil sınavında başarılı oldukları takdirde lisans eğitimine başlayabileceklerdir. Öğrencilerimiz 4 yıl boyunca görecekleri İşletme lisans derslerini ve zorunlu stajları başarıyla tamamladıktan sonra İngilizce İşletme Lisans Diploması’na sahip olacaklardır. (Çamlıca yerleşkesi ve Üsküdar)

 

Geleceğin Liderleri FSMVÜ’ de Yetişiyor

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde eğitim vermeye başlayacak İşletme programı, çağın gereksinimlerine, devamlı değişmekte ve kendini güncellemekte olan yönetim anlayışlarını ve araçlarını anlayabilecek, teknolojik gelişmeleri özellikle de bilişim alanındaki gelişmeleri takip ederek bu dijital çağın yönetim kadrolarında yer alabilecek geleceğin yenilikçi liderlerini yetiştirmeyi hedeflemektedir

 

Geniş Bir Seçmeli Ders Havuzu

Öğrencilerimiz, İşletme müfredatında ek seçmeli dersler ile seçtikleri alanda uzmanlaşmaya teşvik edilir. Ayrıca, akademik ve sektörel deneyime sahip öğretim üyelerinin, öğrencilerimizi seçtikleri alanda yönlendirmeleriyle iş dünyasına hazırlanma ve kariyerleri için doğru kararlar alma imkanına sahip olurlar. Uzmanlaşma alanları:

-        Girişimcilik

-        Finans

-        Pazarlama

-        Tedarik Zinciri Yönetimi

-        Yönetim Bilişim Sistemleri

-        İş Analitiği 

Kariyer Fırsatları

İşletme Lisans programından mezun olan öğrenciler ulusal ve uluslararası kuruluşların farklı departmanlarında kariyerlerine devam edebilirler.

-        Pazarlama 

-        Satış

-        Tedarik Zinciri Yönetimi

-        Operasyon Yönetimi

-        Finans

-        Dış Ticaret

-        Muhasebe

-        Proje Yönetimi

Bölümler Puan Türü Kontenjan 2020 YKS Taban Puan 2020 YKS Taban Başarı Sırası Ücret Bilgi
*İşletme (Burslu) EA 10 - - - Öğretim Dili %100 İngilizce
Bölüm bu sene öğrenci alımına başlayacaktır.
*İşletme (%50 İndirim) EA 30 - - 23,200 Öğretim Dili %100 İngilizce
Bölüm bu sene öğrenci alımına başlayacaktır.
İngilizce Hazırlık Programı
Ücretli %50 Burslu %25 Burslu
43,700 21,850 32,775

*Öğretim dili %100 İngilizce ve %30 İngilizce olan programlarda zorunlu İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir.

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Ücretleri ve Kontenjanlarıdır.

 

             Neden FSMVÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce)?

 

-        Bölümümüz %100 İngilizce eğitimi programı ve güncel içeriği ile öğrencilere kendi alanlarında İngilizceyi etkin bir şekilde kullanma imkânı sunuyor. Bir yıllık İngilizce hazırlık eğitiminin yanı sıra zorunlu ileri düzey dil dersleri ve kendi alanlarındaki dersleri de İngilizce olarak işleyecek olan öğrencilerimiz mezun olduklarında çeşitli sektörlerde dil becerilerini kullanmaya hazır hale geliyorlar.

 

-        Zorunlu derslerimiz ve geniş seçmeli ders yelpazemiz sayesinde öğrencilerimiz istatistiksel ve kavramsal analiz metotlarının yanı sıra siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler disiplininin çeşitli alanlarına odaklanabilir, belirli bir bölge ve ikinci bir yabancı dil konusunda uzmanlaşabilir, ya da ilgi duydukları finans, programlama vb. alanlarda dersler alabilirler.

 

-        Bölümümüz yurt dışı ve yurt içinde önde gelen kurumlarda doktorlarını tamamlamış, deneyimli ve güçlü akademik kadrosuyla dünya standartlarında ve güvenilir bir eğitim programı sunuyor. 

 

-        Çift Anadal ve Yandal programlarımız sayesinde başarılı öğrencilerimiz kendi alanlarının dışında ilgi duydukları ikinci bir alanda daha yetkinlik sağlayabilir ve bu yetkinliklerini ikinci bir diploma ile belgeleyebilirler.

 

-        Dünya’nın önde gelen kurumları ile iş birliklerimiz sayesinde öğrencilerimiz bölümümüz aracılığıyla dünyanın çeşitli bölgelerinde eğitim görebilirler. Bölümümüz Erasmus programının yanı sıra üyesi olduğu diğer değişim programları sayesinde öğrencilerine yurt dışında eğitim, staj ve çok kültürlü küresel bir ortamı tecrübe etme imkânı sağlamaktadır.

 

-        İlk sene öğrencilerimizin tamamı %100 burslu olarak eğitime başlayacaktır. FSMVÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü tercih ederek çeşitli burs seçeneklerinin yanı sıra eğitim sırasında geniş staj imkanlarına sahip olabilirsiniz.

 

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce)

2021-2022 eğitim-öğretim yılında öğrenci kabulüne başlayacak eğitim dili %100 İngilizce olan bölümümüzde, öğrencilerimiz 1 yıl zorunlu İngilizce hazırlık okulunu tamamlayıp yabancı dil sınavında başarılı oldukları takdirde lisans eğitimine başlayabileceklerdir. Öğrencilerimiz 4 yıl boyunca görecekleri lisans derslerini ve zorunlu stajları başarıyla tamamladıktan sonra İngilizce Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Lisans Diploması’na sahip olacaklardır. (Çamlıca yerleşkesi ve Üsküdar)

 

 

Geleceğin Liderleri FSMVÜ’ de Yetişiyor

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde eğitim vermeye başlayacak Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler programı, çağın gereksinimlerine, devamlı değişmekte ve kendini güncellemekte olan yönetim anlayışlarını ve araçlarını anlayabilecek, teknolojik gelişmeleri özellikle de bilişim alanındaki gelişmeleri takip ederek bu dijital çağın yönetim kadrolarında yer alabilecek geleceğin yenilikçi liderlerini yetiştirmeyi hedeflemektedir

 

Kariyer Fırsatları

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Lisans programından mezun olan öğrenciler yurt içi ve yurt dışında, yerel ve uluslararası ölçekte çeşitli kuruluşların farklı departmanlarında kariyerlerine devam edebilirler:

-        Kamu Kurumları (Bakanlıklar, Devlet Daireleri vb.)

-        Akademi

-        Sivil Toplum ve Düşünce Kuruluşları

-        Uluslararası Örgütler

-        Uluslararası Güvenlik

-        İletişim

-        Medya

-        Halka İlişkiler

-        Uluslararası Ticaret ve Finans

 

Bölümler Puan Türü Kontenjan 2020 YKS Taban Puan 2020 YKS Taban Başarı Sırası Ücret Bilgi
*Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (Burslu) EA 15 - - - Öğretim Dili %100 İngilizce
Bölüm bu sene öğrenci alımına başlayacaktır.
İngilizce Hazırlık Programı
Ücretli %50 Burslu %25 Burslu
43,700 21,850 32,775

*Öğretim dili %100 İngilizce ve %30 İngilizce olan programlarda zorunlu İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir.

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Ücretleri ve Kontenjanlarıdır.

İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü

 

“ Bölüm üç dilli mütercim tercümanlık eğitimi vermektedir”

 

İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümümüz, sosyal bilimlerin disiplinler arası yaklaşımını özümsemiş; dil, kültür ve iletişim ekseninde çok dilli ve çok kültürlü, en son teknolojileri ve yaklaşımları etkin şekilde kullanan çevirmenler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

 

İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencileri hazırlık sınıfından başlayarak dilbilgisi, yazma, okuma, dinleme- anlama ve konuşma yeterlilikleri kazanır. Programımızın dil üçlüsü olan İngilizce, Arapça ve Türkçe’nin yanında, 3. sınıfta 3. yabancı dil seçeneği de eklenir. Son iki yıl dersler İngilizce, Arapça ve Türkçe dillerinde, yazılı çeviri ve sözlü çeviride uzmanlaşmaya yönelik seçmeli derslerle derinleşerek devam eder. Bu kapsamda makine çevirisi, yerelleştirme, altyazı-dublaj çevirisi, konferans çevirmenliği, toplum çevirmenliği, uzaktan çeviri, yazınsal çeviri, tıp ve hukuk çevirisi gibi uzmanlıklara odaklanılır. Öğrenciler, üçüncü yılın sonunda sunulan staj imkânı ile profesyonel hayatla ilişki kurar, uygulama yaparak deneyim kazanırlar.

 

Programımız, alanında uzman kişiler tarafından verilen kapsamlı derslerin yanı sıra, kişiselleştirilmiş akademik-profesyonel danışmanlık, staj ve uygulama, TÜBİTAK vb. araştırma projelerinde de yer alma imkânını sunacak şekilde tasarlanmıştır.

 

İş İmkânları

 

Bölümümüz mezunları, medya organlarında (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), Anadolu Ajansı, özel televizyon, gazete ve ajanslarda, Avrupa Birliği Başkanlığı'nda, Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık, Milli İstihbarat Teşkilatı), bankaların dışişleri dairelerinde, hastanelerde, toplum merkezlerinde, uluslararası konferans ve toplantılarda, yayınevlerinde (çevirmen veya editör), yerelleştirme projelerinde (proje yöneticisi ve çevirmen), noterlerde (yeminli çevirmen), çeviri bürolarında ve ikinci dil öğretim programlarında kariyer imkânı bulabilecekleri gibi kendi çeviri işletmelerini de kurabilirler. 

Bölümler Puan Türü Kontenjan 2020 YKS Taban Puan 2020 YKS Taban Başarı Sırası Ücret Bilgi
İngilizce Mütercim ve Tercümanlık (Burslu) DİL 10 - - - Öğretim Dili %100 İngilizce
Bölüm bu sene öğrenci alımına başlayacaktır.
İngilizce Mütercim ve Tercümanlık (%50 İndirim) DİL 30 - - 23,200 Öğretim Dili %100 İngilizce
Bölüm bu sene öğrenci alımına başlayacaktır.
İngilizce Hazırlık Programı
Ücretli %50 Burslu %25 Burslu
43,700 21,850 32,775

*Öğretim dili %100 İngilizce ve %30 İngilizce olan programlarda zorunlu İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir.

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Ücretleri ve Kontenjanlarıdır.

Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım

Geçmişte yaşamış milletlerin kimliğini ve değerlerini günümüze taşıyan ve tanıtan en önemli unsurun kültür varlıkları olduğu düşünüldüğünde, korumanın stratejik bir alan olduğu anlaşılır. Ülkemizin tarihi coğrafyasında yaşamış önemli medeniyetleri tanımak için sahip olduğumuz zengin kültür varlığı hazinesine bakmak yeterlidir. Devraldığımız bu mirasın özgünlüğünü muhafaza etmek ve sürdürülebilir koruma yaklaşımlarıyla gelecek nesillere aktarmak önemli bir kültürel sorumluluktur. Bu kültürel sorumluluk, insanlığın ortak mirasının korunması, geliştirilmesi ve geleceğe taşınması için koruma ve onarımı zorunlu hale getirmektedir.

Koruma konusu geçtiğimiz yüzyılda ulusal ve uluslararası düzeyde büyük gelişim kaydetmiştir. Buna bağlı olarak kültür varlıklarının koruma ve onarımı, restorasyon ve konservasyon uygulamaları da ağırlık kazanmış ve gün geçtikçe büyüyen ve gelişen bir alana dönüşmüştür. Genişleyen koruma uygulamalarında, kültür varlıklarının hak ettiği hassasiyeti gösterecek, bilimsel bilgi ve yaklaşımlara hâkim nitelikli insan kaynağına olan ihtiyaç da gün geçtikçe artmaktadır.

Sektördeki durum, artan ihtiyaçlar ve potansiyel, kültür varlığı koruma alanında sürdürülebilir mesleki eğitim planlamasını da zorunlu kılmaktadır. Bu amaçla, ülkemizin kültür varlığı koruma ve onarım alanına nitelikli insan kaynağına katkı yetiştirerek katkı sağlamak amacıyla “Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü” kurulmuştur. Mesleki eğitimin teorik bilgi yanında uygulama tecrübesi kazanmaya dayalı olarak yapılması gerektiğine inandığımız için, bölümdeki eğitimi uygulamalı derslerin ağırlıkta olduğu “Koruma Atölyeleri” merkezinde kurguladık. Uygulamalı derslerin yanı sıra korumanın tüm alanlarına hitap eden zengin müfredat yapısı da bölümümüzde eğitim alacak öğrencilerimizin mesleki eğitiminde farklı bilgiler ve bakış açıları kazanmasına katkı sağlayacaktır.

Bölümümüz, alanında donanımlı, tecrübeli ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden genç akademik kadrosuyla ülkemizin sahip olduğu kültürel değerleri benimsemiş, içinde yaşadığımız coğrafyanın yerel ve geleneksel boyutlarına hakim, kültür varlıklarının çok katmanlı tabiatına aşina, kültürel miras koruma bilincine sahip, insanlığa ve çevreye karşı sorumluluklarının farkında ve dünyadaki gelişmeleri takip edebilecek düzeyde bilgi, beceri ve tecrübeye sahip, geçmişe ve geleceğe aynı anda bakabilen koruma uzmanlarını yetiştirmek için bu alana gönül verecek adayları beklemektedir.

Kültür varlıklarını korumak hem geçmişi ve hem de geleceği korumaktır.

 

Bölümler Puan Türü Kontenjan 2020 YKS Taban Puan 2020 YKS Taban Başarı Sırası Ücret Bilgi
Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım (Burslu) EA 10 - - - Bölüm bu sene öğrenci alımına başlayacaktır.
Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım (%50 İndirim) EA 10 - - 19,000 Bölüm bu sene öğrenci alımına başlayacaktır.

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Ücretleri ve Kontenjanlarıdır.

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ

 

Yazılım Mühendisliği Bölümünde üst düzey yüksek teknoloji ile kurulmuş laboratuvarlar, araştırma odaklı, nitelikli ve güçlü akademisyen kadromuzla teorik bilgisini ve uygulama becerisini geliştiren 2030 yılının yeni nesil gerçek yazılım mühendislerini yetiştirmek en önemli hedefimizdir.

 

Yazılım mühendisliği, yazılım tasarlama, yazma, test etme, uygulama ve bakım yapma disiplinidir. Ulusal ve Uluslararası yazılım mühendisliği mezunlarında aranan kriterler ve akreditasyona uyumlu olarak hazırlanmış eğitim dili %100 İngilizce bölüm müfredatı, öğrencinin mezuniyet sonrası ARGE ve proje tasarlama deneyimi ve becerisi kazanmasına odaklanmıştır.  Mezun olacak Yazılım Mühendislerimizin yazılım, makine öğrenmesi, yapay zeka, veri bilimi, endüstri 4.0 ve büyük verinin geleceğine yeni nesil bir yaklaşım ile son teknoloji olanaklarla araştırmalarla lisans eğitiminde ön safta yer alması diğer önemli hedefimizdir.

 

Yazılım mühendisliği öğrencilerine proje odaklı eğitim verirken, bilgiye dayalı ve yeterlilik esaslı eğitimi birinci derecede önemsiyoruz. Bölümümüz öğretim elemanlarının yönetiminde hizmet veren Veri Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEBİM) Lisans ve Lisansüstü öğrencilere projelerinde ve ARGE çalışmalarında destek vermektedir.

 

Bölümler Puan Türü Kontenjan 2020 YKS Taban Puan 2020 YKS Taban Başarı Sırası Ücret Bilgi
*Yazılım Mühendisliği (Burslu) SAY 10 - - - Öğretim Dili %100 İngilizce
Bölüm bu sene öğrenci alımına başlayacaktır.
*Yazılım Mühendisliği (%50 İndirim) SAY 30 - - 25,100 Öğretim Dili %100 İngilizce
Bölüm bu sene öğrenci alımına başlayacaktır.
İngilizce Hazırlık Programı
Ücretli %50 Burslu %25 Burslu
43,700 21,850 32,775

*Öğretim dili %100 İngilizce ve %30 İngilizce olan programlarda zorunlu İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir.

Yükseköğretim Kurulu tarafından Mühendislik Fakültelerine “başarı sıralamasına göre bir sınırlama” getirilmiştir. Mühendislik Fakültelerini tercih edecek adayların, başarı sıralamalarının ilgili puan türünde en düşük üçyüzbininci (300.000) sırada olması gerekmetedir.

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Ücretleri ve Kontenjanlarıdır.