İslâmî İlimler

Adaylar Neden Bu Bölümü Seçmeli? 
Programın amacı dinî, temel kaynaklarından hareketle objektif şekilde öğrenen; özgün düşünce üretebilen; bilginin öğrenilmesi, uygulanması ve yayılmasını ilke edinen; ülkesini, milletini, insanlığı ve mesleğini seven; ahlâkî, kültürel ve sosyal değerlere bağlı; topluma ve insanlığa yararlı olma idealini özümsemiş; meslekî açıdan yetkin ve özgüvenli bireyler yetiştirmektir.

İslami İlimler Fakültemiz;

Fakültemizde eğitim % 100 Arapçadır, 4 yıllık lisans döneminde eğitim öğretim Arapça yapılmaktadır. Bu yönüyle fakültemiz, ülkemizde öğretim dili Arapça olan ilk fakülte olma özelliğini taşımaktadır.

  • Hazırlık sınıflarımızda, Türk ve yabancı hocalardan oluşan tecrübeli öğretim kadromuzla öğrencilerimiz Arapça eğitime hazır hale getirilmektedir.
  • Başarılı öğrencilerimiz gerek dönem içinde ve gerekse tatillerde yurtdışına gönderilmektedir.
  • Kendilerini akademik yönden geliştirmek isteyen öğrencilerimize (AGEP/ Akademik Geliştirme Programı kapsamında) takviye dersleri verilmektedir.
  • Öğrencilerimize zengin kaynakların yer aldığı Kütüphane hizmeti sunulmaktadır.

Mezun Olan Öğrencilerin İstihdam Alanları

İslami İlimler Fakülteleri, İlahiyat Fakülteleri ile ortak işlev ve fonksiyona sahip olarak açılmışlardır. Mezunlarımız, Türkiye'deki İlahiyat Fakülteleri diplomasına denk İslâmî İlimler Fakültesi diploması alacaklardır. Akademik ve idari yapılanması açısından aynı özelliklere sahiptir.
İslami İlimler Fakültelerinden mezun olan öğrenciler lisans öğrenimleri esnasında üniversiteler tarafından açılan Pedagojik Formasyon programlarından alacakları belge ile KPSS’deki başarılarına göre öğretmenlikte, ayrıca sosyal içerikli resmi kurumlarda istihdam edilebileceklerdir.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın çeşitli kademelerinde ve Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilâtının her kademesinde, Türkî Cumhuriyetlerde, Balkanlarda ve Türk vatandaşlarının bulunduğu diğer bütün ülkelerde din görevlisi veya öğretmen olarak görev yapabilecek; örgün ve yaygın din eğitimi alanlarında ülkemizin ve vatandaşlarımızın ihtiyacını karşılamaya katkıda bulunacaklardır. Ayrıca öğrencilerimiz sahip olacakları yüksek seviyedeki dil eğitimi ile daha pek çok alanda iş imkânı bulabilecekleri gibi ayrıca Lisansüstü (Doktora ve Yüksek Lisans) eğitim yapma imkânlarını da elde edebileceklerdir.Bölüm Puan ve Ücretleri

Bölümler Puan Türü (Yeni) Puan Türü (Eski) Kontejan 2017 ÖSYS Taban Puan 2017 ÖSYS Taban Başarı Sırası Ücret Bilgi
*İslami İlimler % 100 Burslu SÖZ TS-1 30 437.24453 7740 - Öğretim Dili % 100 Arapça
*İslami İlimler % 50 Burslu SÖZ TS-1 30 393.78579 33200 7750 Öğretim Dili % 100 Arapça
*İslami İlimler % 25 Burslu SÖZ TS-1 40 368.94291 61600 11625 Öğretim Dili % 100 Arapça
*İslami İlimler SÖZ TS-1 - - - 15500 Öğretim Dili % 100 Arapça